Daha sıhhatli cinsel yaşam için kesinlikle konuşulması gereken 7 şey

Daha sıhhatli cinsel yaşam için kesinlikle konuşulması gereken 7 şey

Uzmanlar çiftlerin sıhhatli bir seks yaşamı sürdürmeleri için kesinlikle konuşması gerektiğini düşündükleri 7 teklifte bulundular. İşte detaylar…

SEKS DE DEĞİŞİR

İlişkilerde özellikle de uzun süren ilişkilerde en büyük tehlike rutine saplanmaktır. İlişkinizin başında yatakta çok güzelinize giden şeyler bir kaç sene sonra sıkıcı gelmeye başlayabilir. O zaman bu gidişatı partnerinize kesinlikle söyleyin. Aynı biçimde onun da fikrini söylemesini sağlayın. Unutmayın seks de değişir. Yenilikler ilişkileri ayakta meblağ. 

Seks hakkında konuşmak ilk bakışta güç görünebilir. Ancak kesintisiz paspas altına itilen, yok sayılan mevzuları konuşmamak yatak odasında işleri daha da güçe sokabilir. Konuşmak sıhhatli ve tatmin edici bir ilişkiyi sürdürmek için ehemmiyetlidir. İşte daha sıhhatli seks yaşamı için uzman onaylı bir 7 öneri…

İLİŞKİ GEÇMİŞİNİ AÇIKLA

New York Times’ın kitaplarını en çok satanlar arasına aldığı Seks ve İlişki Uzmanı Laura Berman, “Benim başlıca kaidem, karşılıklı cazibe olduğu sürece sohbete yatak odasında yer açmaktır” diyor. Berman’a göre tartışılacak mevzuların başında da yeni bir ilişkide en son sıhhat testi neticeleri gelmeli. Kolayca, daha önceki ilişkiler hakkında konuşmak hafiflik ve kıskançlık gibi görünsede her şahıs partnerinin geçmişini öğrenme hakkına sahiptir. Berman, “Konuşmazsanız güvensizlikten başka bir şey yaratmazsınız” diyor ve ilave ediyor: Pak bir sıhhat faturası ve bedeniniz hakkında tehlikesiz kararlar verme geçmişi ehemmiyetlidir.

YATAK ODASI DIŞINDAKİ MESELELERE ÇÖZÜM BULUN

Berman, yatak odasının dışında memnunsuzlukların ortaya çıkması cinsel yaşamı makûs tesirler diyor. Çok rakamda çiftin şu anda sahip olmadıklarını düşünmesi de ilişkiye karşı korunmasız bir etraf yaratıyor. İstenmeyen tutumu sarihçe ortaya koymak gizlemekten daha verimli. Kocanızla Şike kitabının yazarı Andrea Syrtash’a göre işe verim bir çözüm üretin ve gizlemek yerine konuşun.

HAFTADA İKİ GÜN SEKSTE ANLAŞIN

Seks rakamında uzlaşmaya varın. Bunun anlamı şu: Çiftlerden biri her gün değişiği ise ayda bir istiyorsa bu kesin mesele yaratacaktır. Her şeyde olduğu gibi bu mevzuda da uzlaşma koşul. Kulağa güzel gelmese de seks giderekmesini kurmaya çalışın. Berman, haftada en az iki kere içten bir cinsel tecrübe paylaşımı öneriyor ancak ilişki mutluluğunu garanti eden hiçbir “büyülü sayı” olmadığını belirtiyor. Ortaklar, kendilerini en iyi sezdiren sıklığı bulmak için beraber çalışmak zorundalar.

FANTAZİ HARİTASI ÇIKARIN

Utanıp çekinmeyin herkesin seksi tutkuları vardır. Bunu konuşmak ilk bakışta güç gelse de neticelerini gördükçe daha yakın bir ilişki kuracağınıza emin olabilirsiniz.  Şayet partnerinizin fikrinden rahatsızsanız, kararın geçilmeyeceği mevzusunda uyuşmaya varın, diyor Berman. Neticede, gemide sıçramak zorunda kalmadan dinleyebilirsiniz. Berman, bir “fantezi haritası” hazırlamanızı öneriyor.  Hem sizin hem de eşinizin, heveslerinizi yazacak ve bir ana liste oluşturmak için anekdotlar alın. Berman, hevesin nereden geldiğini tanımlayın ve yaratıcı bir uzlaşmaya beyin kasırgasına başlayın. 

İŞLER TERS GİTMEDEN…

Kandırılma tehlikeyi oluşmadan konuşmayı ilke haline getirin. Partnerinizin sizde kandırılma tehlikeyi yaratan tutumlarını ona söyleyin. Karşılıklı eş hisler yaratan tutumların listesini çıkarın. 

HER İNSAN METHEDİLMEKTEN HOŞLANIR

Partnerinizi methetmekten korkmayın. Gerek yatak odasında gerekse günlük yaşamınızda partnerinizde sizi mutlu sezdiren şeyleri ona anlatın. İnsanların  armağanlar, nitelikli zaman, onaylama, methiye ve fiziksel değişten sevdikleri ispatlanmış bir hakikattir. Her zaman beğenilmeyi beklemeyin öncelikle siz hoşlanmayı bilin. 

Bir Cevap Yazın