Adet geciktirci hap nasıl kullanılır ne zaman başlanır regli ne kadar geciktirir?

Adet geciktirci hap nasıl kullanılır ne zaman başlanır regli ne kadar geciktirir?

Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır? Adet geciktirici ilaçlara ne zaman başlanır? Adet geciktirici ilaçlar regli kaç gün geciktirir? Adet geciktirici ilaçlarla alakalı suallerimizi Eczacı Ezgi Koçak cevapladı. İşte adet geciktirici ilaçlarla alakalı öğrenmeniz gerekenler…

“Hemen hemen her kadının hayatlarındaki ehemmiyetli bir tarihle bu özel periyot zamanı çakışmıştır. Misalin tatile çıkacaksınız veya düğününüz var ve bütün de o tarihe periyot yarıyılınız denk gelmekte. Bu vaziyette adet kanamalarını geciktirmek için içinde progesteron hormonu kapsayan preparat kullanılabilir.

Burada ehemmiyetli nokta regli tarihinizin muhtemel başlama tarihinden 3 – 4 gün evvelinde ilaca başlanması gerektiğidir. İlaca zamanında başlamaz iseniz gecikme sağlanmayabilir.

ADET GECİKTİRİCİ İLAÇLARDA DOZ AYARI NASIL YAPILIR?

İlacı günde 3 doz halinde 8 saat ara ile ilaç bedene alınır.ilacın kullanım süresi şahsın erteleme müddetine bağlıdır. Başka Bir Deyişle bireyden bireye değişir. İlaç sonrası ilk kanama ilacı vazgeçtikten 3-4 gün sonrası görülür.

İlaç sonrası ilk periyotta kanama ölçüsünde değişkenlik olabilir bu vaziyet 2. Periyotta kumpasa girer.

ADET GECİKTİRİ İLAÇLARI KİMLER KULLANAMAZ?

Bu grup ilaçları karaciğer bozukluğu olan kadınlar ile daha evvel emboli geçirmiş kadınlara önermiyoruz.bu grup ilaç kumpaslı ve sıklıkla kullanılacak ilaçlar kategorisinde değildir.ama acil vaziyette kullanılabilinir.

Bu grup ilaçlar kalıcı hormonal bir probleme ve kısırlığa yol açmaz ama yeniden de bedenin natürel kumpasını bozmamak tabiki en iyisidir.