Bu nedenler şeker hastası yapıyor

Bu nedenler şeker hastası yapıyor

Çağdaş çağın riskli hastalığı diyabet ülkemizde süratle yaygınlaşıyor. Hali Hazırda kayıtlı takribî 7 milyon diyabet hastası bulunurken, 40 yaş üzerinde her 5 şahıstan 1’i, 60 yaş üzerinde de her 3 şahıstan 1’i diyabet hastası olarak karşımıza çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı incelemelerde, Türkiye’nin bu çoğalış sürati ile 2035 senesinde dünyada en çok diyabetli hasta barındıran ülkeler arasına gireceği varsayım ediliyor. Acıbadem Fulya Sağlık Kurumu Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rüştü Serter, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında önemli uyarılar ve tekliflerde bulundu.

Fazla kilolar

Bedende yağın fazla birikmesi anlamına gelen obezite, diyabete yol açan en esas etmenlerden biri. Bu fazla yağlardan salınan bazı kimyeviler ve hormonlar metabolizmayı negatif etkileyerek diyabete neden oluyor. Dolayısıyla diyabetten korunmanın ilk kaideyi fazla kilolardan kurtulmak.

Hareketsizlik

Çağdaş cemiyette giderek eksilen fiziksel etkinlik diyabetin yaygınlaşmasında en ehemmiyetli rolü oynuyor. Besinler ile alınan kaloriler başlıca fiziksel etkinlikle yakıldığından, günlük hareketliliğinizi en üst seviyede tutun; kısa mesafeler için vasıta, asansör ve yürüyen merdivenden kaçının. Bundan daha tesirlisi kumpaslı egzersizi hayat stili haline getirin. Başka Bir Deyişle haftada en az 3 gün 30’ar dakika tempolu yürüyüş ya da bisiklet, yüzme, aerobik, süratli dans gibi tüm beden adalelerini çalıştıran fiziksel etkinlikler yapın. Kilo meseleniz varsa bu egzersizler her gün yapılmalı .

Yanlış beslenme

Karbonhidrat ve yağ oranı yüksek besinler süratli kilo almaya yol açıyor. Düşük oranda lif kapsayan ve glisemik indeksi yüksek besinlerin fazla harcanması da sık sık acıkmaya ve daha çok yiyecek tüketimine neden olduğundan uzak durmak ehemmiyetli. Sofra şekerinin bir sanayi mahsulü olduğu, fazla kullanımının afaki kalori alımına yol açtığı bir asıl. Mısır şurubu vb. katkı mahsulleri ile hazırlanan hazır besinler, sakatat vb. hayvani artıklarla desteklenen işlenmiş et mahsullerinin kalori ve yağ yükü beklenenin çok üzerinde olduğundan, bu stil mahsuller sıhhatsiz besinler kapsamına giriyor. Öte yandan meyveler, meyve şekeri kapsamalarına karşın birliktesi yoğun liflerle alındığından fazla harcanmadıkları sürece hasarlı değil ancak suyunu sıkıp harcamak yerine posasıyla yemeye dikkat edin.

Bazı hastalıklar ve ilaçlar

Özellikle tiroit bezinin çok çalışması hipertiroidi, yüksek tansiyon hipertansiyon, kan yağlarının yüksekliği hiperkolesterolemi – hiperlipidemi diyabet büyüme tehlikesini artırdığından kumpaslı hakimiyet ve rehabilitasyonu çok ehemmiyetli. Ayrıca, başını kortizonlu romatizma ilaçları, doğum hakimiyet hapları ve idrar söktürücü cinsi tansiyon ilaçlarının sürüklediği bazı ilaçlar da metabolizmayı negatif etkileyerek diyabetin ortaya çıkışını basitleştiriyor.

Kronik stres

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rüştü Serter ”Stres hormonları bedende insülin mukavemetini artırır. Bu hormon seviyelerinde az da olsa çoğalışın aralıksız kazanması hastayı obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıkları için tehlikeli gruba sokar. Genetik güzergahtan metabolizması meyilli olanlar natürel olarak daha basit bu hastalıklarla surat surata kalacaklardır. Gece fazla horlama ve uyku apnelerinin uykuda soluk durması kronik stres kaynağı olduğu ve bu tehlikeleri artırdığı aşinasından gecikmeden rehabilitasyon olmak gerekiyor” diyor.

Şehirleşme

Cemiyette kırsal kesimden büyük kente göç de diyabete taban hazırlıyor. Zira kırsal kesimde yüksek olan fiziksel etkinlik seviyeleri ve sıhhatli beslenme alışkanlıkları kentin çağdaş keşmekeşi içinde kayboluyor, bu da obezite ve diyabet meylini artırıyor.

Sporun vazgeçilmesi

Kumpaslı egzersiz yada profesyonel spor yapanların metabolizması süratli kalori yakılmasına geçim sağladığından rastgele bir nedenle sporun vazgeçilmesi daha evvel yakılabilen kalorilerin bedende yağ olarak birikmesine, dolayısıyla obeziteye, ardından da diyabete yol açabiliyor. Bu sebeple profesyonel sporcuysanız ve faal spor yaşamını tamamladıysanız kumpaslı egzersizlerle sıhhatinizi gözetmeye dikkat edin.

Çocukluk çağı obezitesi

Çocukluk ve ergenlik yarıyılında fast-food stili beslenme, bol ölçüde harcanan şekerli besinler ve hareketsizlik sebebiyle çok basit kilo çoğalışı olabiliyor. Çocukların ilk beslenme alışkanlıkları aile içinde oluştuğundan doğru misal olmak, sıhhatli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve spora teşvik etmek çok ehemmiyetli. Ailesinde kiloya meyil, obezite, diyabet ya da kalp-damar hastalıkları bulunan çocukların tehlike grubunda olduklarını unutmamak gerekiyor.

Sık hamilelik

Sık hamilelik, değişen hormon seviyeleri sebebiyle annenin metabolizmasını zorlayan bir unsur olduğundan, metabolizması yatkın olan fertleri diyabete taşıyabiliyor. Hamilelikte şeker yükselmesi başka bir deyişle hamilelik diyabeti tehlikeyi daha da artırıyor.

Genetik Yatkınlık

Münakaşaya son nokta: Şeker yüklemesinin yan tesiri yok

Münakaşaya son nokta: Şeker yüklemesinin yan tesiri yok

Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Irmak Sayın Alan, hamilelerde şeker yüklemesinin hiçbir yan tesiri olmadığını, şeker yüklemesi yaptırılmadığı takdirde kocaman bebek doğumu gibi ciddi kasvetlere neden olabileceğini vurguladı.

Diyabet hastalığı her geçen gün çoğalıyor

Günümüzün en yaygın kronik hastalıklar arasında yer alan millet arasında öğrenilen ismiyle şeker hastalığı, değişen hayat alışkanlıklarıyla beraber, her geçen gün çoğalıyor. Son bilgilere göre dünyada 415 milyon diyabet hastasının bulunuyor. Bu rakamın 2040 senesinde ise 642 milyon olacağı ön görülüyor. Diyabet rehabilitasyonunda ise; miktarlı, balanslı ve şuurlu beslenme kumpası oluşturulması ve kan şekerini hakimiyet altına almak büyük ehemmiyet taşıyor. Yrd. Doç. Dr. Irmak Sayın, diyabet hastalığının yalnızca erişkinlerde görülmediğine dikkat çekti: “Diyabet sıklığı her geçen sene çoğalıyor. Yalnızca erişkinlerde değil, yanlış beslenme, fiziksel hareketsizlik, fazla kilo gibi nedenlerle son senelerde çocuk ve gençlerde de çok sık görülen bir hastalık halini aldı.”

Kolesterol ilaçları diyabet gelişimine neden olabilir

Diyabet gelişimi için tehlike etkenlerine sahip hastalarda statinlerin kolesterol düşürücü ilaçların kullanımı ile diyabet gelişimi arasında mümkün bir ilişki bulunuyor. Diyabet tehlikeyi yüksek olan hastalarda, kolesterol yüksekliği için statin kullanımı dikkatle değerlendirilmeli ve olasıysa hayat stili farklılığı ile rehabilitasyon ön tasarıda yakalanmalıdır.

Saklı şeker diyabet ile aynı değil

Prediyabet başka bir deyişle millet arasında öğrenilen ismiyle saklı şeker hastalığının, diyabet olarak kabul edilse de, bu hastalar diyabet tanısı için mevcut kriterleri sağlamıyor. Bu evredeki hastaların ehemmiyetli bir kısmının vaziyetlerini fark edemiyor; ancak prediyabet diyabetten bir evvelki safha olduğu için damarlar üzerinde zarar oluşturabiliyor. İlaç rehabilitasyonundan ziyade, beden ağırlığının en az yüzde 5-7’sini kaybetmeyi kasteden perhiz ve egzersiz uygulamasının yeterli olacaktır.

Hamilelik diyabetine dikkat

Hamilelik diyabeti tek tip bir hastalık olarak görülürken, artık öbür diyabet cinsleri gibi değişik sebeplere bağlı olabileceği düşünülüyor.

Süt için diyabet tehlikesini eksiltin

Süt için diyabet tehlikesini eksiltin

Diyabet, ulus dilinde öğrenilen ismiyle şeker hastalığı dünyada ve ülkemizde görülme sıklığı giderek çoğalan, bir hayli uzuvda hayat niteliğini negatif etkileyecek zararlara neden olan kronik bir hastalıktır. Uzmanlar, yapılan araştırmalarda süt proteinlerinin, ve süt ve süt mahsullerinde bulunan yağ asitlerinin tüketiminin diyabet hastalığına tutulma tehlikesini eksilttiğinin ortaya çıktığını belirtti.

süt

Diyabet hastaları süt içmeli

Diyabetli hastaların rehabilitasyonunun beslenme, fiziksel etkinlik, ilaç ve insülin kullanımı ve diyabet eğitimini kapsadığını belirten Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısım Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, diyabet hastalarının süt tüketimi ile alakalı şunları söyledi: Süt mahsullerinde bulunan kalsiyum ve protein enerji balansını etkilemekte ve ağırlık kaybına takviyeci olmaktadır. Aynı zamanda glikoz hoşgörüsünü iyileştirmekte ve diyabet dahil, obezite, bazı barsak hastalıkları gibi bir hayli kronik hastalıkların ortaya çıkışında tesirli olan inflamasyon ismi verilen yangıyı eksiltmektedir. İnflamasyonun azalması da diyabet büyüme tehlikesini eksiltmektedir. Altmış üç bin iki surat elli yedi şahsın katıldığı çok geniş çaplı bir araştırmada sütün kapsadığı kalsiyumdan bağımsız olarak diyabet büyüme tehlikesini eksilttiği bulunmuştur.