Münakaşaya son nokta: Şeker yüklemesinin yan tesiri yok

Münakaşaya son nokta: Şeker yüklemesinin yan tesiri yok

Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Irmak Sayın Alan, hamilelerde şeker yüklemesinin hiçbir yan tesiri olmadığını, şeker yüklemesi yaptırılmadığı takdirde kocaman bebek doğumu gibi ciddi kasvetlere neden olabileceğini vurguladı.

Diyabet hastalığı her geçen gün çoğalıyor

Günümüzün en yaygın kronik hastalıklar arasında yer alan millet arasında öğrenilen ismiyle şeker hastalığı, değişen hayat alışkanlıklarıyla beraber, her geçen gün çoğalıyor. Son bilgilere göre dünyada 415 milyon diyabet hastasının bulunuyor. Bu rakamın 2040 senesinde ise 642 milyon olacağı ön görülüyor. Diyabet rehabilitasyonunda ise; miktarlı, balanslı ve şuurlu beslenme kumpası oluşturulması ve kan şekerini hakimiyet altına almak büyük ehemmiyet taşıyor. Yrd. Doç. Dr. Irmak Sayın, diyabet hastalığının yalnızca erişkinlerde görülmediğine dikkat çekti: “Diyabet sıklığı her geçen sene çoğalıyor. Yalnızca erişkinlerde değil, yanlış beslenme, fiziksel hareketsizlik, fazla kilo gibi nedenlerle son senelerde çocuk ve gençlerde de çok sık görülen bir hastalık halini aldı.”

Kolesterol ilaçları diyabet gelişimine neden olabilir

Diyabet gelişimi için tehlike etkenlerine sahip hastalarda statinlerin kolesterol düşürücü ilaçların kullanımı ile diyabet gelişimi arasında mümkün bir ilişki bulunuyor. Diyabet tehlikeyi yüksek olan hastalarda, kolesterol yüksekliği için statin kullanımı dikkatle değerlendirilmeli ve olasıysa hayat stili farklılığı ile rehabilitasyon ön tasarıda yakalanmalıdır.

Saklı şeker diyabet ile aynı değil

Prediyabet başka bir deyişle millet arasında öğrenilen ismiyle saklı şeker hastalığının, diyabet olarak kabul edilse de, bu hastalar diyabet tanısı için mevcut kriterleri sağlamıyor. Bu evredeki hastaların ehemmiyetli bir kısmının vaziyetlerini fark edemiyor; ancak prediyabet diyabetten bir evvelki safha olduğu için damarlar üzerinde zarar oluşturabiliyor. İlaç rehabilitasyonundan ziyade, beden ağırlığının en az yüzde 5-7’sini kaybetmeyi kasteden perhiz ve egzersiz uygulamasının yeterli olacaktır.

Hamilelik diyabetine dikkat

Hamilelik diyabeti tek tip bir hastalık olarak görülürken, artık öbür diyabet cinsleri gibi değişik sebeplere bağlı olabileceği düşünülüyor.

Sıhhatlı bir menopoz yarıyılı için 5 teklif

Sıhhatlı bir menopoz yarıyılı için 5 teklif

Adet kumpassızlığı, ateş basması, fazla terleme ve istemsiz kilo alımı… Menopoz süreci evvelinde bayanların yaşadığı şikayetler genellikle eşlik gösteriyor. Ancak bu yarıyılda bireye özel rehabilitasyonlarla menopoz sıhhatli bir biçimde geçirilebiliyor. “Menopoz bayanlar için yaşamın sonu değil, aksine yeni bir başlangıç olarak değerlendirilmelidir” diyen Memorial Ankara Sağlık Kurumu Bayan Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Başak Ovayurt Öndeş, menopozu sıhhatle geçirmenin yolları hakkında bilgi verdi.

perimenopoz

İlk safha perimenopoz yarıyılı

Menopoz, kadının yumurtlama işlevinin kalıcı kaybıyla ortaya çıkan, adet kanamalarının tamamen sona ermesi halidir. Başka bir neden olmaksızın bir sene müddetince adet görmeyen kadının menopoza girdiği söylenebilir. Bayanın hormonal, biyolojik bir ekip farklılıklar yaşadığı, bunların sonucunda da menopoz bulgularının kollandığı yarıyıl ise perimenopoz olarak adlandırılır. Perimenopoz, 6 ay da sürebilir, 5-6 seneye kadar da uzayabilir. Bulguların başlamasından bütün menopoza kadar geçecek müddeti söyleyebilmek muhtemel değildir.

menopoz

Bulguları tanıyın

Perimenopoz yarıyılı kadının yumurtalıklarının iki esas bayanlık hormonu olan östrojen ve progesteron yapımının yavaş yavaş eksilmeye başladığı yarıyıldır. Bazı bayanlar rastgele bir bulgu yaşamazken, her dört bayandan üçü bazı bulgular yaşar. En sık görülenler arasında kumpassız adet kanamaları, ateş basmaları, gece terlemeleri, uyku bozuklukları, ani duygu gidişat farklılıkları, libidoda eksilme, kilo almaya yatkınlık, konsantrasyon eforluğu, vajinal kuruluk hissi sayılabilir.

menopoz

5 teklif

1 – Bu yarıyılda kapsamlı bir tıbbi değerlendirme yapılmalıdır. Öncelikle kadının tıbbi özgeçmişi, adet kumpası, yakınmaları değerlendirilmelidir. Menopozdaki bayan için sıhhat açısından en esas iki mesele osteoporoz ve kalp damar hastalıklarıdır. Bunların yanı gizeme bunalım açısından diyabet, hipertansiyon, obezite, varis, damar tıkanıklığı gibi hastalıklarda gözden geçirilmelidir. Her bayan kendisine özel sıhhat tehlikeleri taşıdığı için hayat stili farklılıkları tasarlanmalı ve ihtiyatlar alınmalıdır.

2 – Menopozu tetikleyen en büyük etmen ise sigara kullanımıdır. Sigara içen bayanlar yumurtalarını erken kaybederek menopoza 2 sene evvel girme tehdidiyle karşı karşıya kalırlar. Menopozu ötelemek için yapılabilecek en tesirli hareket sigara içmemek veya içiliyorsa vazgeçmek olacaktır.

3 – Menopoz, kadının faize çağının sonudur ancak bayanlığı üremek ile eşdeğer yakalamamak gerekir. Bayanlar bu yarıyılı yeni bir yaşamın başlangıcı olarak görmeli ve menopozun yaşamın natürel akışındaki yeri kabul edilmelidir.

4 – Sıhhatlı, itinalı bir beslenmenin yanı gizeme egzersiz rutin hale getirilmelidir. Hekim tarafından önerilecek yarıyılsal yardımlarla beden ve ruh sıhhatini önceleyerek cümbüşlü, daha sevinçli hayat yarıyılı olarak idrak edilmelidir.

5 – Menopoz sonrası cinsel hayat devam eder. İstenmeyen hamilelik evhamı ortadan kalktığı için daha hür bir cinsel hayat sağlanır. Libido eksilebilir ancak bayanlar bunu idareyebilecek, besleyebilecek olgunluğa sahip olduğundan cinsel yaşamı hayatın bu yarıyılına göre rahatlıkla tertip edebilir.