Kürtajın tehlikeleri nelerdir?

Kürtajın tehlikeleri nelerdir?

Bayanların hamile kalması neticesinde isteyerek veya sıhhat meseleleri sebebiyle tıbbı lüzumluluk sebebiyle hamileliğin sonlandırılmasıdır. Her ne kadar yalnızca hamilelik sonlandırılma operasyonu olarak bilinse dahi biyopsi, rehabilitasyon emelleri de vardır.

Peki kürtajda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kürtaj operasyonu sonrası 1 hafta 10 gün gibi kanama olabilir, kanama adet kanaması gibi veya daha az kir biçiminde olabilir. Kürtaj sonrasında mide bulantıları, kusma gibi bulgular verebilir. Bu vaziyette hafif yiyecekler harcamalısınız. Kürtaj operasyonu adet gibi görülür ve 25 veya 30 gün sonra adet olunmaktadır. Bu operasyondan sonra takribî bir hafta gibi bir zaman zarfından sonra hakimiyete gidilmelidir. Bunun sebebi ise bazı hamileliklerde bebek çok ufak olduğu için bazı kürtajlar baarısız olabilir bu sebeple hakimiyet edilmelidir. 

kürtajın riskleri nelerdir

Kürtajdan sonra hekiminiz izin verene kadar cinsel ilişkiye girmemelisiniz. Kürtaj olduğunuz ilk gün hafif sıcak bir duş alabilirsiniz. Harekât sonrasında hekiminizin izni ile cinsel ilişkiye gireceğiniz zaman kesinlikle korunma usullerini kullanmalısınız. Doktoruzun bu yarıyılda kullanmanız gereken ilaçları kesinlikle kumpaslı bir biçimde kullanmalısınız. Kürtajdan sonra ateşlenme, makûs kokulu yoğun  akıntı vaziyetleri ve şiddetli sızılarınız olabilir.