Kalp krizinin ilk anlarında yapılması gerekenler

Kalp krizinin ilk anlarında yapılması gerekenler

Kalp krizi, kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanmasına bağlı olarak büyür. Kriz, tıkanan damarın kalbi beslediği bölgede kalp dokusunun hücrelerini yitirmesine neden olur ve vefata varan neticeler doğurur. Bu cins gidişatlarda ne yapılacağının öğrenilmesi hayati bir ehemmiyet taşır. İşte kalp krizi sırasında öğrenilmesi gereken ilk dayanak tekniği.

Kalp krizinin bulguları

Göğüste, sol kolda, sırtta, mide bölgesinden çeneye doğru dağılan kalp sızıları kalp krizinin habercisi sayılır. Çok şiddetlidir ve başlangıcı da çoğunlukla ani bir biçimde büyür. Göğüs sızısı, soluk darlığı, terleme ve bulantı kalp krizinin en ehemmiyetli bulgularıdır. Bununla beraber farkına varılmadan ve rastgele sezilmeden de kalp krizi hakikatleşebilir. Bulgu vermeden yaşanan kalp krizleri ölümcül olabilmektedir. Kalp sızısı gibi bulgular ortaya çıkar çıkmaz şahsın bütün ekipmanlı bir sağlık kurumuna müracaat etmesi ve sıhhat desteği alması gerekmektedir.

Kalp krizi esnasında ne yapılmalı?

Kendiniz ya da çevrenizdeki birinin kalp krizi geçirdiğini düşünüyorsanız hemen ambulans çağırın. Hekimler gelmeden panik yapmamaya çalışın. Sıhhat takımı gelmeden evvel derin soluk almaya ve öksürmeye başlayın. Derin solunum akciğerlerin oksijen almasını sağlar ve öksürük göğüsleri uyararak kalp ritmini geri getirmeye takviyeci olur.

Bir Cevap Yazın